Dilego.pl

Spróbuj spać pod gołym niebem

18.05.2021

0

Spróbuj spać pod gołym niebem

Czy w tym roku będziesz spędzać regularne wakacje nad morzem i wolisz zafundować sobie kilka dni wolnego na kempingu na łonie natury? Wiele innych osób może mieć ten sam pomysł, więc zarezerwuj miejsce na obóz na czas. A jeśli nie masz, odkurz starą czeską tradycję i, podobnie jak tremp, śpij na dziko. Jak to zrobić?

Zasady spania w przyrodzie

Chociaż większość obozów publicznych zniknęła na zawsze. Podobnie jak w Austrii, Słowacji czy całej Skandynawii, dostęp do lasów publicznych i prywatnych, noclegi w nich i zbieranie plonów leśnych są dozwolone ale rónież są wyjątki - zawsze należy sprawdź wcześniej jakie są możliwości spania w danym miejścu np. na odpowiednich stronach interentowych lub u danego ministerstwa (tj. jeśli nie jesteś w parku narodowym lub nie szkodzisz rośliny podczas zbioru). Jednak nocleg oznacza jednorazowy nocleg bez oznak dłuższego pobytu. W praktyce oznacza to np. Rozpakowanie maty czy hamaka, zapomnienie o rozbiciu namiotu. Następnego dnia po wyjściu nikt nie powinien wiedzieć, że ktoś został tu na noc.

Natomiast kilkudniowy pobyt na łonie natury to biwakowanie. Polega na rozbijaniu namiotu, rozpalaniu kominka - czy np. Wciąganiu sznurka do bielizny. Ale uwaga - otwarcie otwartego ognia jest możliwe byc ograniczone, np co najmniej 50 metrów od granicy lasu. Na ognień można zebrać suche szczypce o średnicy do 7 cm. Inne drewno jest towarem zbywalnym, którego właścicielem jest właściciel gruntu. Podobnie jak w nocy, po biwaku nie może pozostać żadnych śladów pobytu. Zakop bioodpady, a pozostałe zabierz ze sobą do cywilizacji.

Park narodowy czy rezerwat przyrody?

Przed każdą podróżą dowiedz się w internecie, czy będziesz się poruszać po parku narodowym, na terenie chronionego krajobrazu, w rezerwacie przyrody, czy na terenie prywatnym. Na terenie parku narodowego obowiązuje poruszanie się tylko po wyznaczonych szlakach i nocleg tylko na zarezerwowanych kwaterach. W przeciwieństwie do rezerwatu przyrody, możesz spędzić noc praktycznie w dowolnym miejscu, ale uważaj na lęgowe ptaki lub zagrożone gatunki. We wsi możliwe są również noclegi. Zawsze jednak sprawdź z wyprzedzeniem w urzędzie gminy, czy gmina zakazała biwakowania i noclegów na swoim terytorium. Pamietaj że potrzebujesz zgody właściciela, aby spędzić noc na prywatnym terenie, tak, na kilkudniowe biwakowanie.

W naszej ofercie znajdziesz śpiwory, plecaki i inne niezbędne rzeczy do bezproblemowego spania na łonie natury.

Z powrotem do blogu

Komentarz do artykułu (0)

Państwa Imię
Proszę wprowadzić imię
Kontaktowy Email
Proszę wprowadzić email
Państwa sprawa
Proszę wprowadzić opis
Dane oznaczone * są obowiązkowe
Wczytywanie
Wczytuję...