0

Koszyk

0 zł

Państwa kosz jest pusty

+48 881 713 281

(8:00 - 22:00)

Czy wiecie skąd pochodzą latawce?

22.09.2020

0

Czy wiecie skąd pochodzą latawce?

Puszczanie latawców to ulubiona rozrywka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd pochodzi ta jesienna tradycja? Możesz być zaskoczony, że w Azji, Europie i Ameryce latawce służyły pierwotnie celom czysto praktycznym.

Jak to się wszystko zaczeło

Tradycja latania latawcem wywodzi się prawdopodobnie ze starożytnych Chin, gdzie w IV wieku pne smoki były używane do łączenia się z bogami, odpędzania wrogów i zbliżającej się burzy. Zrobili je nie tylko z papieru, ale także z jedwabiu i bambusowych pałeczek. Kiedyś chińskie latawce były prostokątne i bez ogona, ale latały świetnie.

Latawiec Krecik plastikowy 68x73cm w torbie


Latawce są również mocno zakorzenione w kulturze japońskiej. Najstarsza wzmianka o nich pochodzi z X wieku. Tutaj także służyły do ​​łączenia ludzi z niebem, a także do celów wojskowych. Latawce były produkowane w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach.

Nie pozostawiono też mieszkańców Malezji, którzy używali latawców do wędkowania. Przywiązali żyłkę do latawca iz łatwością złowili bardzo płochliwą rybę, która do tej pory uciekała.

W Indonezji i na Bali latawce przelatywały nad polami ryżowymi. Miały postać ptaka i za pomocą dołączonej taśmy emitującej brzęczący dźwięk przepędziły tysiące wróbli zbierających ziarna ryżu.

LATAWIEC LATAJĄCY - 140 X 74 CM


Latawce służyły nauce

Latawce przybyły na zachód dopiero w XV wieku, kiedy budowano je głównie dla rozrywki. Jednak w XVIII wieku amerykański naukowiec Benjamin Franklin wypuścił latawiec w burzę i użył go do zbadania pioruna jako wyładowania elektrostatycznego. Rosjanin M. W. Łomonosow ponownie wyniósł na niebo rejestrator meteorologiczny z pomocą latawca. A rosyjski wynalazca A. F. Mozaysky przyczepił się do dużego latawca, aby mógł wzbić się w niebo.

Dlaczego jesienią puszczamy latawce?

Puszczanie latawców jesienią jest determinowane wyłącznie naszą tradycją i zwyczajami. Równie odpowiednim, jeśli nie bardziej odpowiednim okresem na tę rozrywkę jest wiosna, kiedy wiatr jest równie wygodny, ale dni są dłuższe i cieplejsze. Wcześniej jednak dzieci musiały pomagać w terenie wiosną, więc puszczały latawiec dopiero jesienią, kiedy miały więcej wolnego czasu. Z tego powodu mamy latawce kojarzone przede wszystkim z jesienią. Jednak zdecydowanie warto zabrać latawiec na spacer w miesiącach wiosenno-letnich.


Z powrotem do blogu

Komentarz do artykułu (0)

Państwa Imię
Proszę wprowadzić imię
Kontaktowy Email
Proszę wprowadzić email
Państwa sprawa
Proszę wprowadzić opis
Dane oznaczone * są obowiązkowe
Wczytywanie